Tallrikar Qianlong 1736-95
Klubbat för:
550 SEK
Utropspris
1 000 SEK
TALLRIKAR, 3 st, porslin, Kina, 1700-tal, oktagon tallrik med släktvapen samt dekor i blå emalj och förgyllning enligt uppgift beställd av familjen Petré från Ostindiska Kompainet, djup tallrik med dekor i famille rose med motiv av strödda blommor, tallrik med dekor i underglasyrblått samt famille rose med motiv av strödda blommor
Bägge famille rose-tallrikar med sprickor
241296
2014-04-15