Tallrikar Qianlong 1736-95

Tallrikar Qianlong 1736-95
Tallrikar Qianlong 1736-95
Tallrikar Qianlong 1736-95
Tallrikar Qianlong 1736-95

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 000 SEK

TALLRIKAR, 3 st, porslin, Kina, 1700-tal, oktagon tallrik med släktvapen samt dekor i blå emalj och förgyllning enligt uppgift beställd av familjen Petré från Ostindiska Kompainet, djup tallrik med dekor i famille rose med motiv av strödda blommor, tallrik med dekor i underglasyrblått samt famille rose med motiv av strödda blommor

Bägge famille rose-tallrikar med sprickor

241296

2014-04-15