Pojkdockor Heubach samt Armand Marseille

Klubbat för:

700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

POJKDOCKOR, 2 st, Gubrüder Heubach biskvi pojkdocka, 1910-20-tal, huvud märkt "Heubach, Germany", "intaglio eyes", stängd mun, modellerat hår, femdelad kropp i massa, längd 25 cm, respektive Armand Marseille, 1900-talets början, huvud i biskvi, märkt "Armand Marseille, DRGM 246/4, Made in Germany, 390, A.4/oM", kulledad kropp i trä och massa, längd 30 cm

En kropp med skador, den andra ögon fastsatta senare, peruk ej original, kropp med skador

241297

2014-04-15