Petter Ernst herrfickur
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
FICKUR, silver, Petter Ernst, (1714-84), Stockholm, genombruten balansklove med kungligt monogram, spindelgång, verket graverad Petter Ernst Stockholm nr: 1058, emaljtavla med romerska siffror, boetten stämplad MM (Mattias Meijer) verksam (1765-1777), Stockholm, diameter 58 mm, klockkedja i stål med nyckel medföljer
Tavla med skador, ej funktionstestad, slitage
242575
2014-04-22