Petter Ernst herrfickur

Petter Ernst herrfickur
Petter Ernst herrfickur
Petter Ernst herrfickur
Petter Ernst herrfickur
Petter Ernst herrfickur
Petter Ernst herrfickur
Petter Ernst herrfickur
Petter Ernst herrfickur

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

7 000 SEK

FICKUR, silver, Petter Ernst, (1714-84), Stockholm, genombruten balansklove med kungligt monogram, spindelgång, verket graverad Petter Ernst Stockholm nr: 1058, emaljtavla med romerska siffror, boetten stämplad MM (Mattias Meijer) verksam (1765-1777), Stockholm, diameter 58 mm, klockkedja i stål med nyckel medföljer

Tavla med skador, ej funktionstestad, slitage

242575

2014-04-22