Stolar gustavianska
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STOLAR, 2 st., snarlika, sent 1700-tal, gustavianska, sk "Svenska Modellen", furu, träskuren dekor, balusterformad genombruten ryggbricka i medaljformad sarg krönt av växtdekor, hörnfleuroner, avsmalnande glest kannelerade ben, H-kryss, sitthöjd ca 47 respektive 44 cm
Skador, senare bemålning, renoverade, maskstungna
243119
2014-05-14