Jacob Hägg Skeppsbrott

Jacob Hägg Skeppsbrott
Jacob Hägg Skeppsbrott

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

HÄGG, Jacob (1839-1931): Skeppsbrott, osignerad, tuschlavering, 35x60 cm, enligt text på verkets baksida "Denna av amiral Jacob Hägg såsom kapten vid flottan i början av 1880-talet med sepia utförda lavering är en skiss till en i samma storlek målad akvarell, troligen beställd av viceamiralen Philip Virgin. Laveringen framställer en händelse, då en engelsk fregatt, som kommit i lägervall, avsiktligt seglar iland vid en sandstrand med så mycket segel att god styrfart kan hållas i det sista. Före strandningen lät fartygschefen plik- och varpankarna gå i hacket för att därigenom minska påfrestningen vid grundstötningen. Genom denna beslutsamma och glänsande manöver räddades fregattens hela besättning, Erik Hägg Generallotsdirektör."

243850

2014-04-29