Fat Sèvres 1700-tal Service de la Reine

Såld för:

76 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

FAT, porslin, Sèvres, 1784, från sk Service de la Reine, märkt i underglasyrblått, förgyllarsignatur i guld HP (förgyllaren Prevost), rik dekor i emaljfärger och guld, diameter 29 bredd 24 cm
Historik: Servisen med detta mänster kallas "Service de la Reine" och tillverkades vid Sévresfabriken år 1784 åt Marie Antoinette. Emellertid skänktes den första servisen som diplomatisk gåva åt svenske Kung Gustav III. Marie Antoinette gjorde senare samma år en nybeställning av servisen med samma mönster.

Ytslitage, lagning i ena hörnet

244336

2014-05-03