Victor Forssell oljemålning

Victor Forssell oljemålning
Victor Forssell oljemålning
Victor Forssell oljemålning
Victor Forssell oljemålning
Victor Forssell oljemålning
Victor Forssell oljemålning

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

FORSSELL, Victor (1846-1931): S:ta Karin Visby (skiss), signerad Vic Forsell, olja på pannå, 13x19 cm
UTSTÄLLD: Sveriges Allmäna Konstförening, "Minnesutställning över Victor Forssell i Konstnärshuset, Stockholm", sept 1950, samt Konstakademiens "Minnesutställning 1932"
LITTERATUR: Victor Forssel, Viggo Loos, SAK, Stockholm 1951, avbildad sidan 58 samt omnämnd i katalogen siadan 232

245001

2014-05-05