Otto Wilhelm Königsmarck signerad skrivelse

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KÖNIGSMARCK, OTTO WILHELM VON (1639-1688), greve, militär. Egenhändigt undertecknad skrivelse (på svenska) ang. leverans av krut till amiralitetets behov. Daterad Göteborg d. 2 augusti 1683. Omfattar 1 sida i folio. Veck, ngt nött.

Ledde bl.a. beskjutningen av Atens akropolis 1687, då Parthenon flög i luften.

245504

2014-05-26