Flickdocka med bisqui huvud
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FLICKDOCKA, omkring 1900, huvud i bisqui märkt "1907, 5 ", insatta blå blundögon i glas, öppen mun, mörkblond hårperuk, kulledad kropp i trä och massa, längd 41 cm,
Proveniens: Gallerist Alf Holm, Malmö
Kroppen med skador, mindre "chip" i örat vid hål för örhänge
245590
2014-05-08