Flickdocka med bisqui huvud

Flickdocka med bisqui huvud
Flickdocka med bisqui huvud
Flickdocka med bisqui huvud
Flickdocka med bisqui huvud
Flickdocka med bisqui huvud
Flickdocka med bisqui huvud
Flickdocka med bisqui huvud
Flickdocka med bisqui huvud

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

FLICKDOCKA, omkring 1900, huvud i bisqui märkt "1907, 5 ", insatta blå blundögon i glas, öppen mun, mörkblond hårperuk, kulledad kropp i trä och massa, längd 41 cm,
Proveniens: Gallerist Alf Holm, Malmö

Kroppen med skador, mindre "chip" i örat vid hål för örhänge

245590

2014-05-08