Beth Zeeh akvarell

Beth Zeeh akvarell
Beth Zeeh akvarell
Beth Zeeh akvarell
Beth Zeeh akvarell

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ZEEH, Beth (1911-2004): Slättlandskap med fåglar, signerad Beth Zeeh, akvarell, 64x89 cm
HISTORIK: Beth (Elisabeth) Zeeh föddes i Stockholm där hennes far var överstelöjtnant Erik Zeeh. Studier i Stockholm och under resor till till bl a Tyskland, Frankrike och Italien. Hon har utfört monumentalmålningar för stadshusen i Nyköping (1962) resp Flen (1963) och haft ett flertal separatutställningar i Sverige och även utomlands. Gift (1944) med konstnären Ryno Frieberg.

245628

2014-05-08