Bordslyster omkring 1800 sannolikt Tyskland

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

BORDSLYSTER, för fyra ljus, omkring 1800, sannolikt Tyskland, brännförgylld mässingsstomme, behängd med olikslipade prismor, fot av vit marmor, höjd 89,5 cm
LITTERATUR
Antonie Chenevière: Russian Furniture The golden age 1780-1840 London 1988, jämför snarlika kandelabrar sidan 223

Smärre skador och lagningar, lagad sockel

245649

2014-05-08