Roy Lichtenstein American Indian Theme

Klubbat för:

44 000 SEK

Utropspris

60 000 SEK

ROY LICHTENSTEIN, Roy (1923-1997): American Indian Theme I,
färgträsnitt, 1980, signerad, daterad och numrerad rf Lichtenstein -80, AP II (ordinarie upplaga 50 ex.). Editerad av Tyler Graphics, New York
I. 62x61 cm S. 83x81 cm
Visas på Nybrogatan 32 i samband med visningen för Nutida/Contemporary
Colour woodcut on handmade Suzuki paper, 1980, from the American Indian Theme Series, signed, dated and numbered. Apparently in good condition, unexamined out of frame
LITTERATUR: Corlett 160

245727

2014-05-15