Skulpturer 1800-tal

Skulpturer 1800-tal
Skulpturer 1800-tal
Skulpturer 1800-tal
Skulpturer 1800-tal
Skulpturer 1800-tal
Skulpturer 1800-tal
Skulpturer 1800-tal
Skulpturer 1800-tal
Skulpturer 1800-tal
Skulpturer 1800-tal
Skulpturer 1800-tal
Skulpturer 1800-tal
Skulpturer 1800-tal
Skulpturer 1800-tal
Skulpturer 1800-tal
Skulpturer 1800-tal
Skulpturer 1800-tal
Skulpturer 1800-tal
Skulpturer 1800-tal
Skulpturer 1800-tal

Klubbat för:

54 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SKULPTURER, 2 st, 1800-talets sista kvartal, skuren ek, föreställande Oden respektive gudinna sannolikt Freja, märkta nach C Andresen von F. Westphal 187(?) respektive 1880, piedestaler med kolonner på fyrpassfot, respektive höjd inklusive piedestal ca 176-189 cm,
Proveniens: Enligt uppgift tidigare på Valhallapalatset, Malmö, 1900-talets början

Slitage, smärre skador och bortfall, lagningar, lösa delar medföljer

246063

2014-05-11