Samling almanackor mest 1800-tal

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SAMLING ALMANACKOR (ca 130 st i kartong). Svenska almanackor, mestadels 1800-tal, några i fina dekorerade originalpappband, övriga häftade.
Samt 2 böcker om kortspel, ej kompletta (Kortleken nöjsamt anwänd, Stockholm, 1824, Clementsdotter, Hjertemålaren... Stockholm 1846).

Visas på begäran.

Ej genomgångna. Varierande skick, vissa defekter och skador.
Säljes som en samling utan returrätt.

246248

2014-05-26