12 almanackor från 1600-1700-tal

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ALMANACKOR FRÅN 1665-1748 (12). Almanackor från 1665, 1680, 1701, 1703, 1712, 1713, 1717, 1723, 1745, 1747 och 1748. Alla ej kompletta. Vissa med träsnittsavbildningar. 1 med grönt nött samtida omslag (1748). Samtliga nötta och solkiga, fläckade, vissa skador.

Ej genomgångna

246255

2014-05-26