Tête Jumeau flickdocka biskvi
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FLICKDOCKA, Tête Jumeau, omkring 1880-90-tal, huvud i biskvi märkt "DEP, Tête Jumeau (röd stämpel), 8", insatta bruna blundögon i glas, öppen mun med tänder, hål i öronen med pärlörhängen, brun hårperuk, kulledad kropp i trä och massa, etikettmärkt "Bébé Jumeau", ljuddosa med dragsnöre, längd 48 cm, ställning medföljer
Proveniens: Gallerist Alf Holm, Malmö
Kropp och ögonlock med obetydliga skador, fläckar på kläder, bruksslitage
246788
2014-05-15