Tête Jumeau flickdocka biskvi

Tête Jumeau flickdocka biskvi
Tête Jumeau flickdocka biskvi
Tête Jumeau flickdocka biskvi
Tête Jumeau flickdocka biskvi
Tête Jumeau flickdocka biskvi
Tête Jumeau flickdocka biskvi
Tête Jumeau flickdocka biskvi
Tête Jumeau flickdocka biskvi

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

FLICKDOCKA, Tête Jumeau, omkring 1880-90-tal, huvud i biskvi märkt "DEP, Tête Jumeau (röd stämpel), 8", insatta bruna blundögon i glas, öppen mun med tänder, hål i öronen med pärlörhängen, brun hårperuk, kulledad kropp i trä och massa, etikettmärkt "Bébé Jumeau", ljuddosa med dragsnöre, längd 48 cm, ställning medföljer
Proveniens: Gallerist Alf Holm, Malmö

Kropp och ögonlock med obetydliga skador, fläckar på kläder, bruksslitage

246788

2014-05-15