Kinesiskskål på fot

Kinesiskskål på fot
Kinesiskskål på fot
Kinesiskskål på fot
Kinesiskskål på fot
Kinesiskskål på fot
Kinesiskskål på fot
Kinesiskskål på fot
Kinesiskskål på fot
Kinesiskskål på fot
Kinesiskskål på fot

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

UPPSATSSKÅL / VISITKORTSHÅLLARE, silver och pärlemor, Luen Wo, Kina, 18/1900-tal, skåldel i pärlemor, fästen på ovandelen i form av fjärilar, snäckan uppburen på bambustänger ståendes på bas i form av rotsystem i silver, monterad på träsockel med skuren dekor, höjd 23 cm

Dekorelement saknas, ena bambustängeln med skador, förstärkningar

246795

2014-05-14