Gungstol design efter Winfield
Klubbat för:
7 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GUNGSTOL, 1800-talets andra hälft, troligen tillverkad av R.W. Winfield & Co, Birmingham, stålram och mässingsmuttrar, svart stoppad läderklädsel över sits av träpaneler
Historik: Designen för denna gungstol visades för första gången upp på världsutställningen i London 1851. "The Great Exhibition" var världens första världsutställning som slog upp sina portar den 1 maj 1851 i den för utställningen nybyggda Crystal Palace i Hyde Park i London.
Klädseln med slitage
246980
2014-05-16