Gungstol design efter Winfield

Klubbat för:

7 200 SEK

Schätzwert

8 000 SEK

Beschreibung

GUNGSTOL, 1800-talets andra hälft, troligen tillverkad av R.W. Winfield & Co, Birmingham, stålram och mässingsmuttrar, svart stoppad läderklädsel över sits av träpaneler
Historik: Designen för denna gungstol visades för första gången upp på världsutställningen i London 1851. "The Great Exhibition" var världens första världsutställning som slog upp sina portar den 1 maj 1851 i den för utställningen nybyggda Crystal Palace i Hyde Park i London.

Zustandsbeschreibung

Klädseln med slitage

246980

2014-05-16