Endre Nemes Kammande väninna

Endre Nemes Kammande väninna
Endre Nemes Kammande väninna
Endre Nemes Kammande väninna
Endre Nemes Kammande väninna

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

NEMES, Endre (1909-1985): Kammande väninna, signerad Endre Nemes, utförd 1942, tempera och tusch på papper, på baksidan märkt T 2418, 38x25 cm
PROVENIENS: Galerie Bel´Art, Stockholm
UTSTÄLLD: De tidiga åren - verk från 30-och 40-talen, Galerie Bel´Art, Stockholm 2000, katalognr 19
Hommage à Endre Nemes, Galerie Bel´Art, Stockholm 2009

246995

2014-05-20