Uppfostringsbok för kungar från 1600-talet

Klubbat för:

1 300 SEK

1 000 SEK

(SCHEFFERUS, JOHANNES [utgivare.]). Kununga ok höfdinga styrilse hoc est regum principumque institutio ab incerto auctore gentis Sueticæ ante sæcula nonnulla patrio sermone conscripta. Quam ex mandato... Magni Gabr. De-La Gardie... In sermonem latinum vertit, notisq, necessariis illustravit Joannes Schefferus. Holmiæ Svecorum (excudit N. Wankivius) 1669.
Liten folio. (14), (1)-234, (2, sista sidan blank) s. (Graverad frontispis lös, fläckig och med revor samt pappersförlust i yttre marginal).
Senare (1900-tal) brunt hfrbd, rygg med 5 upphöjda bind, stänksnitt. Något lagerfläckig.

Arbetet är en uppfostringslära för en ung kung skriven under svensk medeltid.

247020

2014-05-26