Plakat mot våld vid värvning från 1678
2014-05-26
247596
| Klubbat belopp | 300 SEK |
| Utropspris | 1 000 SEK |
PLAKAT MOT VÅLD VID VÄRVNING. 1678. 1 blad i liggande folio (29x35 cm).
Halvklotband från 1900-talet. Några veck, liten lagning.
Plakat från Karl XI:s regeringstid rörande tvångsvärvning av soldater.