Plakat mot våld vid värvning från 1678

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

PLAKAT MOT VÅLD VID VÄRVNING. 1678. 1 blad i liggande folio (29x35 cm).
Halvklotband från 1900-talet. Några veck, liten lagning.
Plakat från Karl XI:s regeringstid rörande tvångsvärvning av soldater.

247596

2014-05-26