Karl den XII:s bibel

Karl den XII:s bibel
Karl den XII:s bibel
Karl den XII:s bibel
Karl den XII:s bibel
Karl den XII:s bibel
Karl den XII:s bibel
Karl den XII:s bibel
Karl den XII:s bibel
Karl den XII:s bibel
Karl den XII:s bibel
Karl den XII:s bibel
Karl den XII:s bibel

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

KARL XII:s BIBEL. Biblia, thet är All then Heliga Skrift på swensko, efter konung Carl then Tolftes befalning. Stockholm (H. Keyser) 1703, 02.

Folio. (96), (1)-962, (2, uppfodrad, baksidan blank) s. Graverat extra titelblad (uppfodrat, nära skuret). Titelblad med graverad vinjett (uppfodrat, hörnskador, lagade revor), graverat porträtt av Karl XII (uppfodrat, nära skuret), 7 graverade kartor o. planscher (av 8, 1 saknas, 3 invikta i yttermarginalerna med mindre marg.skador, 1 nära skuren med liten bildförlust, smårevor, enstaka fläckar).
Nära samtida marmorerat brunt skbd av kalvskinn på träpärmar, något nött, guldpressade ramar, på pärmarnas mittfält förgyllda kors, hörnbeslag, spännen o. beslag (med Karl XII:s monogram) av mässing, renoverade slejfar, inre denteller, guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, lagningar i övre o. nedre kant, helt guldsnitt, delvis nya eller senare för- o. eftersättsblad, delvis renoverat. 1 blad loss o. förstärkt i inre marginal. Några blad med marg.lagningar eller lagade revor, enstaka fläckar.

247654

2014-05-26