Cajsa Warg, Hushållsmagasin och trädgårdsskötsel

Klubbat för:

5 800 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

KOKBÖCKER - HUSHÅLLSBÖCKER (2). Et litet hushålls-magazin eller förråd af allehanda besynnerliga hushålls försök och wetenskaper. Andra gången uplagd. Nyköping 1760. 196 s. BUNDEN MED:
BROBERG, LARS. Några korta anmärkningar och rön angående trä-planteringen samt köks- trägårds-skötslen... Stockholm, Lange, 1775. 88 s. BUNDEN MED:
ALICH, JOHANN. En kort underrättelse om det, som hwarje månad, uti en trägård bör i akttagas efter detta climat inrättad. Stockholm, kongl. finska boktryckeriet, J. A. Carlbohm, 1773. 14 s. BUNDEN MED:
STRÅLENHIELM, MAGNUS. Säkra rön och försök, uti ympekonsten, jemte några få oeconomiska sätt, wid landt-hushåldningen, och hus- curer, practicerade och utgifna. Stockholm, Jacob Merckell, 1751. (28), 67 s. BUNDEN MED:
HOFFBERG, CARL FREDRIK. Anwisning til naturens kännedom. Första delen. Om wäxt-riket. (J. G. Lange) 1768. (3), 4-81, (31) s. 10 utvikbara graverade planscher (alla, enstaka brunfläckar, något nötta). Första upplagan. Soulsby 650b.
Samtida hfrbd, nött, sprickor i falsar, guldornerad rygg med titelfält och upphöjda bind, några mindre skador och lagningar. Namnteckning på pärmens insida. Delvis något småfläckad och solkad, 1 lagning i första verket. Hoffberg med understrykningar.
+
WARG, C. Hjelpreda i hushållningen för unga fruentimmer, tilökt med en färgbok och et bihang. Siunde uplagan, å nyo öfwersedd och förbätrad. Stockholm (Kongl. tryckeriet) 1780.
8:o. (12), (1)-843, (1 blank) s.
Nött samtida brunt hfrbd, sprickor i falsar, blekt rygg upphöjda bind, skador i övre och nedre kant. 1 blad urrivet men löst ditsatt med gammal nål, viss textförlust, hål med viss textförlust på s. 75-76. Något fuktfläckad i början, enstaka fläckar.

Zustandsbeschreibung

247919

2014-05-26