Johan Martin Berg spegel
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL, Karl-Johan, mahognyfanér, förgyllda och bronserade dekorelement i form av mercuriusansikte, ymnighetshorn, fruktklasar, fleuroner, friser med kymation, tvådelat kvicksilverfoilerat originalglas, etikettmärkt Johan Martin Berg (spegelfabrikör i Göteborg 1803-1837), 150x88 cm
Fanérskador, torrsprickor, dekorelement saknas
247952
2014-05-20