Sjömans-kocken från 1843
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
(KLINGSTEDT, SOFIA E). GRÖNBERG, JOHAN. Sjömans-kocken. En utförlig och pålitlig beskrifning på den matlagning, som förefaller ombord, jemte uppgift på en god och hälsosam proviantering, huru den skall ske, samt huru warorna skola förwaras och anwändas till många varierande rätter, hwarwid afseende göres både på det billigaste och wälsmakligaste, som passar för både längre, och kortare sjöresor. Stockholm 1843.
8:o. (4), 58, (2) s.
Oskuren. Med gult omslag utan text, löst, itu och med småskador. Något småfläckad.
Du Rietz 122. Ovanlig.
248036
2014-05-26