Politiska småtryck från sent 1700-tal

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SMÅTRYCK MM. (ca 50). Tryck rörande politik, ekonomi mm. under ca 1760-90, bl.a. Bref ifrån en wän i Stockholm, til en wän på landet, angående de ifrån hans kongl. maj:t med fändriken herr Liljehorn nyligast hembragte tidningar, 1771, En crono-bondes wälmente och oförgripelige tankar... under riksdagen 1771, Bref om Benders ärofrande, som ryska kejserl. envoyé ... von Osterman... 1770, författade anonymnt av bl.a. Sparrschöld, Christiernin, Bromell, Wadenstierna, Linderstedt.
Flertalet tagna ur band och skurna, vissa nötta, fläckade, några skadade, några biblioteksstämplar. Några dubbletter.

248246

2014-05-26