Supsked 1700-tal
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SUPSKED, silver, Anders Menell (1759-1806), Kalmar 1700-tal, skedblad med tremblerad dekor av blomster, skaft med filad linjedekor, skaftavslut av stiliserad krona med ringar, spår av förgyllning, längd ca 13,5 cm, vikt ca 20 g
Skedblad med bristning samt äldre lagningar
248511
2014-05-22