Supsked 1700-tal

Supsked 1700-tal
Supsked 1700-tal
Supsked 1700-tal
Supsked 1700-tal
Supsked 1700-tal
Supsked 1700-tal

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SUPSKED, silver, Anders Menell (1759-1806), Kalmar 1700-tal, skedblad med tremblerad dekor av blomster, skaft med filad linjedekor, skaftavslut av stiliserad krona med ringar, spår av förgyllning, längd ca 13,5 cm, vikt ca 20 g

Skedblad med bristning samt äldre lagningar

248511

2014-05-22