Helmer Osslund akvarell
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
7 000 SEK
OSSLUND, Helmer (1866-1938): Stuga vid insjö, signerad och daterad H. Åslund -92, akvarell på papper, 17x25 cm
Helmer Osslund ändrade under sin vistelse som keramiker i USA 1886-87
sitt namn från Åslund till Oslund, eftersom det amerikanska alfabetet
inte innehåller diakritiska tecken som å, ä och ö. Under sin vistelse
i Paris från 1894, utökades namnet med ytterligare ett s. Fram till
dess signerade han inte sällan sina verk med sitt ursprungliga namn,
Åslund. (N. Palmgren & H. Granber
248722
2014-06-08