Louis Michelin dosa 1700-tal

Louis Michelin dosa 1700-tal
Louis Michelin dosa 1700-tal
Louis Michelin dosa 1700-tal
Louis Michelin dosa 1700-tal
Louis Michelin dosa 1700-tal
Louis Michelin dosa 1700-tal
Louis Michelin dosa 1700-tal
Louis Michelin dosa 1700-tal
Louis Michelin dosa 1700-tal
Louis Michelin dosa 1700-tal
Louis Michelin dosa 1700-tal
Louis Michelin dosa 1700-tal
Louis Michelin dosa 1700-tal
Louis Michelin dosa 1700-tal
Louis Michelin dosa 1700-tal
Louis Michelin dosa 1700-tal

Såld för:

46 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

DOSA, 18 k guld, deux couleurs, Louis Michelin, Paris, omkring 1762, chargestämpel Eloy Brichard (1756-62), dechargestämpel Jean Jacques Prevost (1762-68), rektangulär med fällock, reliefdekor med pastorala scener, höjd 3,2, 7,2x3,5 cm, vikt 104 g
PROVENIENS: Förste lantmätaren och miniatyrmålaren Anton Ulrik Berndes (1757-1844), hans son bergsrådet Fredrik Anton Berndes, hans son Gustaf Fredrik Berndes, hans son Gösta Fredrik Berndes och därefter hans son Gustaf Bernhard Berndes.

249028

2014-05-25