Tallrik och fat

Tallrik och fat
Tallrik och fat
Tallrik och fat
Tallrik och fat
Tallrik och fat
Tallrik och fat
Tallrik och fat
Tallrik och fat
Tallrik och fat
Tallrik och fat

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 200 SEK

TALLRIK, keramik, troligen Japan och 1800-tal, FAT, 5 st, porslin, Kina, troligen 1800-tal, kvadratiska med dekor i underglasyrblått med motiv av fåglar, ca 8,5x8,5 cm
PROVENIENS: Ivan Troedssons (1891-1963) samling. Ivan Troedsson levde i Tokyo och Shanghai 1920-1950

Nagg, ett fat med spricka

249153

2014-05-26