Tallrik och fat
Klubbat för:
900 SEK
Utropspris
1 200 SEK
TALLRIK, keramik, troligen Japan och 1800-tal, FAT, 5 st, porslin, Kina, troligen 1800-tal, kvadratiska med dekor i underglasyrblått med motiv av fåglar, ca 8,5x8,5 cm
PROVENIENS: Ivan Troedssons (1891-1963) samling. Ivan Troedsson levde i Tokyo och Shanghai 1920-1950
Nagg, ett fat med spricka
249153
2014-05-26