Fat och skål Kina

Fat och skål Kina
Fat och skål Kina
Fat och skål Kina
Fat och skål Kina
Fat och skål Kina
Fat och skål Kina
Fat och skål Kina
Fat och skål Kina
Fat och skål Kina
Fat och skål Kina

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

1 200 SEK

FAT och SKÅL, keramik, Kina, omkring 1900, Songstil, qingbai (även kallat yingqing) med blekgrön glasyr och reliefdekor, diameter ca 14, höjd ca 2,5-5,5 cm
PROVENIENS: Ivan Troedssons (1891-1963) samling. Ivan Troedsson levde i Tokyo och Shanghai 1920-1950

Större skålens mynning med smärre nagg, smärre tillverkningsdefekter

249427

2014-05-27