Fat och skål Kina
Klubbat för:
14 000 SEK
Utropspris
1 200 SEK
FAT och SKÅL, keramik, Kina, omkring 1900, Songstil, qingbai (även kallat yingqing) med blekgrön glasyr och reliefdekor, diameter ca 14, höjd ca 2,5-5,5 cm
PROVENIENS: Ivan Troedssons (1891-1963) samling. Ivan Troedsson levde i Tokyo och Shanghai 1920-1950
Större skålens mynning med smärre nagg, smärre tillverkningsdefekter
249427
2014-05-27