Peder Duke målning
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
DUKE, Peder (1938-2003): "Flik av himmel", signerad och daterad på baksidan Peder Duke 1992, olja på duk, 103x95 cm,
UTSTÄLLD: Peder Duke - minnesutställning, Konstakademien, Stockholm 2006. Utställningens motto var "Mitt Hemliga Språk"
LITTERATUR: Anna-Carola Krause (red.): Peder Duke 1938-2003: mitt hemliga språk, utställningskatalog 2006, avbildad sidan 50
249543
2014-05-29