Guds verk och vila av Spegel 1685
Klubbat för:
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VERSEPOS FRÅN 1600-TALET. (SPEGEL, H.). Gudz werk och hwila, thet är hela werldenes undersamma skapelse,... (N. Wankijf) 1685.
4:o. (8), (1)-298, (18) s.
Samtida skinnband. Originalupplaga.
Collijn 870-71.
Nött och skadat band, lagning på rygg, sprickor i falsar. Delvis fläckad. Smutstitelbladet med anteckningar och namnteckningar. Anteckningar på pärmarnas insidor.
249814
2014-06-03