Ymnighetshorn 1800-tal
Klubbat för:
5 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YMNIGHETSHORN, 1800-talets slut, nyrenässans, cornucopia, horn, benställning i brons med delvis genombruten dekor, beslag i förgylld mässing med spår av förgyllning i lock med lockknopp av papegoja, sockel i sten, höjd ca 65 cm
Förgyllning med kraftigare slitage, ett ornament med bortfall
249819
2014-05-30