Fåtöljer 1 par "Muslingestolen"

Fåtöljer 1 par
Fåtöljer 1 par
Fåtöljer 1 par
Fåtöljer 1 par
Fåtöljer 1 par
Fåtöljer 1 par
Fåtöljer 1 par
Fåtöljer 1 par
Fåtöljer 1 par
Fåtöljer 1 par
Fåtöljer 1 par
Fåtöljer 1 par
Fåtöljer 1 par
Fåtöljer 1 par
Fåtöljer 1 par
Fåtöljer 1 par
Fåtöljer 1 par
Fåtöljer 1 par
Fåtöljer 1 par
Fåtöljer 1 par

Klubbat för:

70 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

FÅTÖLJER, 1 par, "Muslingestolen", tillskrivna Philip Arctander, klädda i grågrön textil, ben och armlän i rödbok, bär inskription -62 Vik & Blindheim Muslingstol 314 kr, höjd 75 cm

Philip Arctander(1916-1994) var en dansk arkitekt och formgivare. Han formgav "Muslinge-stolen", eller "Clam chair" 1944 och fåtöljen visades i butiken NY FORM i Köpenhamn samma år. Modellen har tidigare tillskrivits Martin Olsen och Viggo Boesen. Fåtöljen har producerats av olika möbelproducenter i Norge av Vik & Blindheim, i Danmark av Nordisk Staal & Møbel Central och i Sverige av bland andra Sune Johanssons Möbelfabrik i Nässjö.
Skador: Smärre slitage

Smärre slitage

249871

2014-06-08