Delvis förgylld lampfot i empirestil
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, empirestil, 1800-talets andra hälft, blå glaskupa uppburen av bockhuvuden, förgylld dekor av bl a palmblad, marmorsockel på mässingsfötter, elektrifierad, höjd ca 50 cm, lampskärm medföljer
Omarbetad, senare delar, ornamenthänge i form av droppe saknas, något lös sockel, samt nagg, ej testad,
250078
2014-06-01