Delvis förgylld lampfot i empirestil

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BORDSLAMPA, empirestil, 1800-talets andra hälft, blå glaskupa uppburen av bockhuvuden, förgylld dekor av bl a palmblad, marmorsockel på mässingsfötter, elektrifierad, höjd ca 50 cm, lampskärm medföljer

Omarbetad, senare delar, ornamenthänge i form av droppe saknas, något lös sockel, samt nagg, ej testad,

250078

2014-06-01