Skrin i tenn samt figuriner i metall och glas

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKRIN, FIGURINER, 4 dlr., tenn, vitmetall samt glas, skrin märkt "Tenn, Athena Ystad, modell Antonsson, M8", svartmålat trä, lock i tenn med dekor av sittande kvinna i profil, höjd 4, 19x25 cm, sigillstämpel med initialerna JR, i form av kvinna i vitmetall, figurin / brevpress i glas, i form av en halvliggandes pojke på grön glassockel, korkskruv i tenn med dekor av figur uppburen av blomma, höjd ca 8-11 cm

Nagg på glassockel, slitage, repor på sigillstämpel

250342

2014-06-01