Elias Martin två gravyrer i punktmanér
Klubbat för:
3 200 SEK
4 000 SEK
MARTIN, Elias (1755-1816): (2) Gustav III, signerad och daterad i trycket E.M. 1779, gravyr i punktmanér efter förlaga i olja av Alexander Roslin, 13,5x10 cm, ram med kunglig krona i metall, samt: Sophie Hagman, signerad och daterad i trycket Elias Martin 1782, gravyr i punktmanér, 14x11,5 cm
LITTERATUR: Frölich 1, 9
250905
2014-06-05