Samling äldre böcker 1700-1800tal

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BÖCKER, ÄLDRE. Bl.a. Volkmann, Neueste Reise durch England... I-IV, 1781 (saknar kartor), Genlis, Mademoiselle de la Fayette... I-II, 1813, med Hedvig Elisabeth Charlottas pärmexlibris, Lütkemann, Der Vorschmack Göttlicher Gute, 1720,l La Mythologie et les fables, 9 vol, 1768, Djurberg, Utförlig geografie I-IV, 1806, En ärlig Swensk, 1755, Elers, Stockholm, I-IV, 1800-1801. Samtida hfrbd eller skinnband. Vissa med exlibris.

Ej genomgångna. Vissa småskador och defekter, några stämplar och namnteckningar.

251345

2014-06-07