Erik Chambert, soffa, 1933
Klubbat för:
36 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SOFFA, Erik Chambert, Chamberts möbelfabrik, Norrköping, 1933, fanerade i björk med rik intarsiadekor av stiliserade blommor på sidor i jakaranda, platan, valnöt, rotfanér, mahogny m. fl. träslag, stoppad rygg och sits i grått respektive rött ylletyg, höjd 73, längd 206 cm
PROVENIENS
Nuvarande ägarens far vann möbelgruppen som förstapris i ett lotteri vid Chamberts Möbelverkstad i Norrköping ca 1933. Möbeln bestod då av ett möblemang för en mindre lägenhet.
HISTORIK
En snarlik möbelgrupp ingick i det sortiment som skickades till Världutställningen i Chicago 1933. Chamberts mycket högklassiga snickarkvalitéer mixas med en mycket stilsäker estetik i tidstypisk "Swedish Grace-anda". Möbeln har med stor sannolikhet endast tillverkats i ett fåtal exemplar.
LITTERATUR
Dahlbäck Lutteman, Helena, Erik Chambert : konstnären som möbelskapare,1992, s. 23.
Lundberg, Bengt, Arts and crafts at the Swedish Chicago exposition 1933., 1933. Kap. 9.
Smärre slitage, mindre fanérskador
251592
2014-06-09