Erik Chambert, soffa, 1933

Erik Chambert, soffa, 1933
Erik Chambert, soffa, 1933
Erik Chambert, soffa, 1933
Erik Chambert, soffa, 1933
Erik Chambert, soffa, 1933
Erik Chambert, soffa, 1933
Erik Chambert, soffa, 1933
Erik Chambert, soffa, 1933
Erik Chambert, soffa, 1933
Erik Chambert, soffa, 1933
Erik Chambert, soffa, 1933
Erik Chambert, soffa, 1933

Klubbat för:

36 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SOFFA, Erik Chambert, Chamberts möbelfabrik, Norrköping, 1933, fanerade i björk med rik intarsiadekor av stiliserade blommor på sidor i jakaranda, platan, valnöt, rotfanér, mahogny m. fl. träslag, stoppad rygg och sits i grått respektive rött ylletyg, höjd 73, längd 206 cm

PROVENIENS
Nuvarande ägarens far vann möbelgruppen som förstapris i ett lotteri vid Chamberts Möbelverkstad i Norrköping ca 1933. Möbeln bestod då av ett möblemang för en mindre lägenhet.
HISTORIK
En snarlik möbelgrupp ingick i det sortiment som skickades till Världutställningen i Chicago 1933. Chamberts mycket högklassiga snickarkvalitéer mixas med en mycket stilsäker estetik i tidstypisk "Swedish Grace-anda". Möbeln har med stor sannolikhet endast tillverkats i ett fåtal exemplar.
LITTERATUR
Dahlbäck Lutteman, Helena, Erik Chambert : konstnären som möbelskapare,1992, s. 23.
Lundberg, Bengt, Arts and crafts at the Swedish Chicago exposition 1933., 1933. Kap. 9.

Smärre slitage, mindre fanérskador

251592

2014-06-09