Spegellampett av Johan Åkerblad
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGELLAMPETT, svensk, gustaviansk, för 2 ljus, med förgylld träskuren och pastellagedekor, signerad IÅ under krona för Johan Åkerblad (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), stämplad med Stocklholms hallstämpel 1788 (?), höjd 47x27 cm
Lagning, smärre skador
251619
2014-06-08