Einar Hylander

Einar Hylander
Einar Hylander
Einar Hylander
Einar Hylander

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

HYLANDER, Einar (1913-1989): Komposition, signerad och daterad Einar H 62, blandteknik på pannå, bildmått 25,5x18,5 cm,
HISTORIK:
Einar Hylander, (född 1913 i Göteborg, död 1989 i Stockholm), var en svensk konstnär och skådespelare, mest känd för sitt hem som bevarats åt eftervärlden. Einar Hylander byggde sitt andra miljöverk i ett gårdshus på Narvavägen 29 på Östermalm i Stockholm. I minsta detalj formade han den efter sin vision. Lägenheten inredde han i olika vita nyanser och hemmet blev till ett unikt allkonstverk. Allt i lägenheten, från möbler, trösklar, dörrar och textiler är gjort av honom själv. Idag förvaltar Moderna museet lägenheten/verket och visar det för allmänheten.

Klisterrester, ytslitage

251651

2014-06-10