Einar Hylander blandteknik

Einar Hylander blandteknik
Einar Hylander blandteknik
Einar Hylander blandteknik
Einar Hylander blandteknik

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HYLANDER, Einar (1913-1989): Figurkomposition, signerad och daterad Einar H 62, blandteknik, bildmått 30x19 cm,
HISTORIK:
Einar Hylander, (född 1913 i Göteborg, död 1989 i Stockholm), var en svensk konstnär och skådespelare, mest känd för sitt hem som bevarats åt eftervärlden. Einar Hylander byggde sitt andra miljöverk i ett gårdshus på Narvavägen 29 på Östermalm i Stockholm. I minsta detalj formade han den efter sin vision. Lägenheten inredde han i olika vita nyanser och hemmet blev till ett unikt allkonstverk. Allt i lägenheten, från möbler, trösklar, dörrar och textiler är gjort av honom själv. Idag förvaltar Moderna museet lägenheten/verket och visar det för allmänheten.

Hörnskada

251686

2014-06-10