Nils Zetterberg oljemålning
Klubbat för:
3 000 SEK
4 000 SEK
ZETTERBERG, Nisse (1910-1986): Kvinnoporträtt, monogramsignerad och daterad NZ 39, olja på duk, a tergo med etikett "Mireille Charain Paris 1939" samt påskrift Utställd å Lorensbergs Konstsalong, Göteborg jan 1943, utställd hösten 1942 å NZ utställning i Sundsvall, tillhör Dr Herbert Fredriksson, Sundsvall, ca 41x33 cm
Obetydligt färgbortfall, krackeleringar
251946
2014-06-11