B Eklund Gävlekonstär
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EKLUND, Bengt (Gävle, 1916-1989): "Det gula berget", signerad Eklund, olja på duk, 92x100 cm
Historik: Brynäsgruppen var ett konstnärskollektiv som var verksamt i Gävle från slutet av 1930-talet och 10 år framåt.
Ett obetydligt färgbortfall samt bucklig duk i övre kanten
252208
2014-06-16